WIEŻE CIŚNIEŃ

www.wieze.republika.pl

Co to jest wieża ciśnień?

schemat działania wieży ciśnieńWieża ciśnień, czyli inaczej wieża wodna, jest budynkiem mającym postać wieży, w którego górnej części znajduje się zbiornik wody. Wieża ciśnień ma za zadanie zapewniać odpowiednie ciśnienie wody, która rozprowadzana jest ze zbiornika na szczycie rurami do odbiorców, natomiast na szczyt jest wpompowywana. Zbiornik musi znajdować się powyżej odbiorców, stąd potrzeba umieszczenia go na wysokiej wieży lub wzniesieniu.

Wieże ciśnień oprócz doprowadzania wody do mieszkań, mogą być także używane np. w zakładach przemysłowych, a także były używane na stacjach kolejowych, gdzie zapewniały zasilanie parowozom.

Wieża ciśnień może być podstawowym elementem mającym zapewniać stałe ciśnienie wody lub elementem dodatkowym, pokrywającym chwilowy wzrost zapotrzebowania. Może także służyć do gromadzenia wody na wypadek awarii wodociągu lub do wykorzystania w celach przeciwpożarowych, gdyż mogą zapewnić stosunkowo dużo wody, nawet przy braku zasilania.

Obecnie funkcje utrzymania ciśnienia przejęły niemal całkowicie urządzenia takie jak hydrofory lub falownikowe układy regulacji obrotów pomp, natomiast wieże ciśnień służą głównie jako awaryjne źródło wody.

Projektowanie wież może być trudne ze względów technicznych. Pod względem wyglądu mogą one natomiast mieć zróżnicowaną formę, ciekawe wykończenie i cechować się dużą oryginalnością i efektownością. Przyczynia się do tego fakt, że są budynkami wysokimi, często znajdującymi się w widocznym miejscu jak wzniesienie lub centrum miasta oraz projektowane są indywidualnie. Często wieże ciśnień, zwłaszcza te starsze, mają oprawę historyzującą i mogą być uznawane za arcydzieła architektury. Nowsze natomiast częściej, choć nie zawsze, spełniają tylko swoją funkcję, nie mając walorów estetycznych.

Z powodu wychodzenia wież ciśnień z ich podstawowego użytku, nierzadko zostają one zaniedbane i ulegają degradacji. Zdarza się jednak, że z dobrym pomysłem, zostają ciekawie zmodernizowane do wykorzystania w innych celach, np. jako punkty widokowe, restauracje lub hotele.